Početna strana > Hronika > Goran Bogdanović: Odluka Kfora ne doprinosi bezbednosti
Hronika

Goran Bogdanović: Odluka Kfora ne doprinosi bezbednosti

PDF Štampa El. pošta
utorak, 10. avgust 2010.

Odluka Kfora da obezeđivanje manastira prepusti kosovskoj policiji ne doprinosi bezbednosti, već uliva dodatnu nesigurnost i povećava nepoverenje kod srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, izjavio je ministar za KiM Goran Bogdanović.

Ovakav potez Kfora, bez saglasnosti Beograda i Srpske pravoslavne crkve, ohrabruje Prištinu da i dalje vuče jednostrane poteze, ali ujedno predstavlja pokušaj da se bezbednosna situacija u južnoj srpskoj pokrajini prikaže neuporedivo boljom od one na terenu, iako srpski i nealbanski živalj u pokrajini i dalje živi u strahu, rekao je Bogdanović .

"Kada su nas predstavnici Kfora pre nekoliko meseci obavestili o nameri da crkve i manastire predaju u nadležnost kosovskoj policiji, mi smo odmah reagovali i obavestili ih da se nećemo složiti sa tim, pogotovu imajući u vidu ponašanje pripadnika kosovske policije tokom martovskog pogroma nad Srbima u pokrajini", kazao je ministar.

On je dodao da je, u pokušaju da spreči nameru Kfora, reagovala i Srpska pravoslavna crkva i da je vikarni vladika Teodosije putovao u Rim i Brisel da zahteva da Kfor i dalje ostane da štiti srpske crkve i manastire.

"Sveštenstvo Eparhije raško-prizrenske rešeno je da ne dozvoli da ih, navodno, štiti kosovska policija u koju nemaju poverenja. Ali, jedino što mogu preduzeti jeste da pokušaju da se zaštite ogradnim zidovima koji već postoje oko pojedinih svetinja, što, naravno, nije nikakav vid sigurnosti. Tim pre što oni ne mogu boraviti stalno u svojim svetinjama", istakao je Bogdanović.

"U dodatnom problemu će biti udaljeni i izolovani manastiri poput Deviča, Gorioča, Budisavaca, i drugih, tako da mislim da ovoga puta mora da reaguje celokupna svetska javnost kako bi se zaštitilo vekovno kulturno i versko nasleđe jednog naroda. Pre svega, mislim da mora odreagovati UNESKO, jer se neki od manastira poput Visokih Dečana i Pećke patrijaršije nalaze na njegovoj listi zaštićenih spomenika kulture", naglasio je on.

Bogdanović je rekao da je mišljenje MSP, iako nije obavezujuće, "dalo krila" albanskoj strani, koja svoje nelegalne postupke pravda tim mišljenjem.

Prema Bogdanovićevom mišljenju, proces oko jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova nije okončan, već je to borba koja će trajati i u kojoj Srbija želi da izađe, ne kao pobednička, već kao strana koja nije oštećena.

"Zato kroz podršku rezoluciji podnetoj u UN očekujemo da se da do znanja da jednostrani potezi ne mogu biti uvaženi i da Kosovo nije imalo prvao da se otcepi.

Zapravo, od UN očekujemo da urazumi Albance i utiče na njih da pristanu na konstruktivne razgovore o sudbini Kosmeta. Zato mislim da bi bilo daleko gore da pomenuta rezolucija nije podneta UN", rekao je Bogdanović.

On je dodao da "pojedine članice EU negoduju zbog suprotnog stava o Kosmetu, ali mi jednostavno moramo da štitimo svoje interese".

"Jasno je da su ogromni pritisci na našu državu da odustanemo od borbe za očuvanje Kosmeta u sastavu Srbije, ali i na zemlje koje nisu priznale nezavisnost Kosova da to učine. Zato je i predsednik Republike poslao pedeset emisara da lobiraju za nepriznavanje Kosova, tako da verujemo da će podneta rezolucija uticati na sprečavanje novih priznavanja nezavisnosti. U tom smislu, mi smo optimisti i verujemo da će zemlje koje nisu priznale nezavisnost Kosova ostati dosledne svom stavu, uprkos brojnim pritiscima i da će Generalna skupština UN uvažiti našu rezoluciju da je Kosmet deo Srbije", kazao je Bogdanović.

Prema njegovim rečima,"priče o autonomiji severa Albanci najavljuju unazad deset, jedanaest godina kako bi dezorijentisali srpsku zajednicu i obeshrabrili one u ostatku pokrajine".

"Jasno da je ta priča neozbiljna, pogotovo što Srbima na severu nije potreban bilo kakav vid autonomije, jer, osim što je ovaj deo Kosmeta nastanjen većinskim srpskim življem, oni se oslanjaju na svoju državu. Da im kosovske vlasti ne žele dobro dokaz je i to što ni tzv. novoformirane opštine u srpskim sredinama nisu učinile ništa za srpski narod, pa ni za sebe, jer još nemaju čak ni svoje prostorije", istakao je Bogdanović.

On je rekao da "podela Kosova ne samo da nije u planu, već i te priče o podeli Srba na one južno i severno od Ibra samo štete našoj borbi u očuvanju pokrajine" i dodao da je "za nas Kosmet celovit deo u sastavu Srbije".

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner